سفید شدن مو

hair greasy
چرب شدن مو
مارس 19, 2019
hair academy
ساختمان مو
مارس 19, 2019
Show all
gray hair

gray hair

سفید شدن مو و درمان آن

سفید شدن مو ها با افزایش سن امری طبیعی است و در حقیقت نشانه فرسوده شدن و پیری است، زمانی که انرژی بدن با افزایش سن تحلیل می رود قابلیت تولید کلاژن کاهش می یابد و پوست شروع به چروک شدن می نماید و از طرفی دیگری سلول های رنگدانه ای که در ریشه موها قرار دارند به آهستگی از بین می روند و ریشه مویی که دارای تعداد کمتری سلول های رنگدانه می باشد قابلیت تولید میزان کمتری ملانین را دارد. ملانین ماده شیمیایی است که باعث رنگ تارهای مو می شود.

به طور میانگین سن آغاز سفید شدن مو ها سی سالگی در مردان و سی و پنج سالگی در زنان است که با افزایش سن بر سرعت سفیده شدن مو ها افزوده می شود، البته عوامل ژنتیکی نیز در روند سفید شدن مو ها و سن آغاز آن ها دخیل می باشد.

نباید انتظار داشت شخصی که سن او کمتر از سی و پنج سال بوده دارای موهای سفید زیادی باشد، گرچه عوامل ژنتیکی می تواند در آن دخیل باشد، اما سفید شدن زودرس موها نیز می تواند دلیل بر وجود مشکل در متابولیزم و بیوشیمی بدن باشد.

سفید شدن مو

سفید شدن مو

از دلایلی که سبب سفید شدن مو در جوانی (به غیر از وراثت) می شوند:

عدم توازن مواد معدنی در بدن

سلول های رنگدانه ای که در ریشه موها قرار دارند از عناصر آهن و منگنز برای تولید رنگ در تار موها استفاده می نمایند اگر به این عناصر در طبیعت و در سنگهای معدنی نگاه کنید رنگ این عناصر سیاه و تیره می باشد و یکی از نشانه های سفیدی مو ها در سنین پایین می تواند کمبود آن ها در بدن انسان باشد. از طرفی دیگر ازدیاد عناصر کلسیم و روی نیز عاملی برای سفید شدن مو ها در سنین جوانی می باشند این عناصر به رنگ سفید هستند و ازدیاد آن ها در بدن سبب رسوبشان در بافت های نرم بدن از جلمه موها می شود.

کمبود ویتامین ب ۱۲

از عوامل مهم در سفید شدن مو ها در جوانی می باشد، کمبود آن سبب کم خونی، کاهش انرژی بدن، کاهش قدرت حافظه نیز می گردد.

مشکلات غده تیروئید

کم کاری تیروئید می تواند به بسیاری از مشکلات مرتبط با پوست و مو از جمله ریزش موها و سفید شدن مو  ها دامن زند.

دخانیات

تحقیقات نشان می دهد استعمال دخانیات سبب کاهش تولید ملانین توسط سلول های رنگدانه ای می شود و افرادی که از دخانیات استفاده می نمایند ۴ برابر بیشتر در خطر سفید شدن مو  در چوانی نسبت به سایرین می باشند.

فاکتورهایی که می توانند در سفیدی موها در جوانی نقش ایفا کند :

  • کم خوابی
  • مشکلات مرتبط با خواب
  • استرس و فشارهای روحی
  • تغذیه نامناسب
  • فعالیت جنسی بیش از حد

بسیاری از بیماران بارها پرسیده اند آیا محصولات مختلف تبلیغ شده که معمولا بصورت محلول می باشند برای بازگشت رنگ موها واقعا موثرند؟ همان طور که در بالا توضیح دادیم عوامل مختلف و متفاوتی باعث سفید شدن مو ها می شوند و هیچ کدام از این محصولات اثر بخش نمی باشند و بی جهت وقت و هزینه خود را صرف اینگونه محصولات نکنید.

صرفا در مواردی که علت سفید شدن مو ها در جوانی ارثی نبوده، این روند قابل درمان و کنترل می باشد، که ابتدا باید با انجام تست آنالیز مو میزان مواد معدنی رسوب کرده در بافت مو اندازه گیری شود و سپس برنامه درمانی مناسب تنظیم گردد که به مرور زمان و آهستگی رنگ موها به حالت عادی باز می گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *